O autorze
Prof. Andrzej Nowak – historyk i publicysta, jeden z najwybitniejszych znawców historii Polski, sowietolog, badacz dziejów i współczesności stosunków polsko-rosyjskich, jeden z najświetniejszych erudytów w dziedzinie nauk humanistycznych. Urodził się w 1960 r. w Krakowie. W 1982 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym UJ (seminarium prof. Władysława Serczyka). Od 1983 r. jest związany z Instytutem Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, gdzie przygotowywał rozprawę doktorską „Rosja w publicystyce obozu demokratycznego Wielkiej Emigracji (1831-1849)” obronioną w 1990 r. (promotor: prof. Wiktoria Śliwowska). W 2002 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie rozprawy habilitacyjnej „Polityka wschodnia Józefa Piłsudskiego 1918-1920” wraz z całokształtem dorobku naukowego. W styczniu 2011 r. uzyskał tytuł profesora zwyczajnego nauk humanistycznych. Obecnie jest kierownikiem Pracowni Historii Europy Wschodniej i Studiów nad Imperiami w Instytucie Historii PAN oraz Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2013 do 2019 roku był redaktorem naczelnym „Studiów z Dziejów Rosji i Europy Środkowo-Wschodniej”, a od 2020 pełni tę funkcję w „Kwartalniku Historycznym”, najstarszym i najbardziej prestiżowym piśmie naukowym polskiej humanistyki.
Swoją wiedzą dzielił się na wykładach m.in. na uniwersytetach amerykańskich (Harvard, Columbia, Rice), brytyjskich (Cambridge, London University), a także m.in. na Uniwersytecie Masaryka w Brnie, Uniwersytecie w Tokio, Uniwersytecie Warszawskim, w Collegium Civitas i Wyższej Szkole Biznesu w Nowym Sączu. Uczestniczył w ponad stu konferencjach naukowych i kongresach, m.in. w Sapporo, Kazaniu, Twerze, Moskwie, Paryżu, Londynie, Cambridge, Sztokholmie, Wenecji, Nowym Jorku, Budapeszcie, Raperswilu i Brnie. W 2015 roku został powołany przez prezydenta RP Andrzeja Dudę na członka Narodowej Rady Rozwoju. Jest również członkiem Komisji Środkowoeuropejskiej oraz Wschodnioeuropejskiej PAU oraz kolegium redakcyjnego „Dziejów Najnowszych”. W latach 2006–2010 był członkiem Rady Archiwalnej przy Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, członkiem Rady Muzeum Historii Polski (jest ponownie w jej składzie od roku 2015), a także wiceprezesem Rady Historyków Narodowego Banku Polskiego (2007–2010; ponownie w składzie Rady od 2015). Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z 27 czerwca 2016 r. został powołany w skład Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Równolegle z działalnością naukową prowadzi także działalność publicystyczną, którą rozpoczął jeszcze w czasie studiów. W latach 80. ubiegłego wieku współpracował z prasą drugiego obiegu, m.in. z „Arką”, „Miesięcznikiem Małopolskim”, „Alternatywami” i „Tumultem”. W latach 1988-1991 był sekretarzem redakcji „Arki”, a następnie w latach 1991-1994 – redaktorem naczelnym wywodzącego się z podziemia dwumiesięcznika „Arka”. Od 1994 do 2012 r. był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Arcana”, zaś w latach 1989-1991 pracował jako dziennikarz w dziale międzynarodowym „Czasu Krakowskiego”. W 1990 r. ukończył kurs dziennikarstwa międzynarodowego w agencji Reutera w Londynie. Obecnie jest stałym felietonistą „Gościa Niedzielnego” oraz tygodnika „DoRzeczy”, publikuje także regularnie w wydawanym przez wydawnictwo Biały Kruk miesięczniku „Wpis – Wiara, Patriotyzm i Sztuka”. Od 2016 roku prowadzi cotygodniową, cieszącą się wielką popularnością audycję „Historia Żywa” w Programie 1 Polskiego Radia. Często bywa zapraszany do programów telewizyjnych jako komentator i specjalista w dziedzinie polityki wschodniej.
Profesor ma w swoim dorobku naukowym ponad 30 książek oraz blisko 200 artykułów i recenzji naukowych, a także ponad 600 artykułów publicystycznych. Andrzej Nowak jest autorem esejów i artykułów w albumach wydawnictwa Biały Kruk, a także samodzielnych książek. Dotychczas ukazały się następujące publikacje Białego Kruka z tekstami prof. Andrzeja Nowaka: „Czas walki z Bogiem” (czwarty tom cyklu „Kościół na straży polskiej wolności”), „Hołd katyński”, „Hołd katyński 2”, „Krzyż polski. Patriotyzm i męczeństwo (t. 4)”, „Polska. Panoramy”, „Ojczyzna ocalona”, „Strachy i Lachy”, „Oburzeni”, „Wielka księga patriotów polskich”, „Dzieje Polski. Skąd nasz ród (t. 1)”, „Uległość czy niepodległość”, „Wygaszanie Polski 1989-2015”, „Dzieje Polski. Od rozbicia do nowej Polski (t. 2)”, „Historia i polityka”, „Polskość jest przywilejem”, „Dzieje Polski. Królestwo zwycięskiego orła (t. 3)”, „Niepodległa!”, „Filary niepodległości”, „Dzieje Polski. Trudny złoty wiek (t. 4)”, „Klęska imperium zła”, „Między nieładem a niewolą”.
W uznaniu dla niespotykanej erudycji prof. Andrzeja Nowaka i jego zasług w promowaniu wiary katolickiej, patriotyzmu i polskiej nauki na najwyższym poziomie przyznano mu szereg prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest m.in. laureatem Nagrody Rektora UJ za wybitne osiągnięcia naukowe (2009, 2010, 2011), trzykrotnym laureatem Nagrody KLIO za najlepszą książkę historyczną (1995, 2001 i 2016), został także uhonorowany Nagrodą im. Jerzego Giedroycia za działalność w imię polskiej racji stanu. Jest również laureatem nagrody „Strażnik Pamięci” tygodnika „Do Rzeczy” w kategorii „Twórca” za rok 2014, nagrody „Książka Roku” przyznawanej przez Magazyn Literacki „Książki” za „Dzieje Polski” – w roku 2014 (za t. 1) i 2019 (za t. 4), Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza przyznanej w roku 2015 za „Dzieje Polski. Skąd nasz ród”, Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego w roku 2016 za książkę „Pierwsza zdrada Zachodu. 1920 – zapomniany appeasement”, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2016 r. , Złotego „Feniksa” – dorocznej nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (2018 r.), Nagrody im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego (2019 r.), Nagrody Mediów Publicznych za „Dzieje Polski” (2020 r.) oraz Złotego BohaterONA przyznanego za „Dzieje Polski”, „Klęskę imperium zła” oraz za działalność publicystyczną, Nagrody Mediów Publicznych w kategorii „Słowo” za rok 2020, Nagrody im Janusza Kurtyki” w roku 2020, jak również Nagrody im. Hipolita Cegielskiego, także w roku 2020.
W 2003 r. prof. Andrzej Nowak został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi „za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej”. W 2016 r. otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, natomiast 11 listopada 2019 r. prezydent RP Andrzej Duda „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy historycznej i propagowaniu wartości patriotycznych, za osiągnięcia w dziedzinie nauk humanistyczno-społecznych i popularyzowanie polskiej myśli naukowej na świecie” odznaczył prof. Andrzeja Nowaka najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej – Orderem Orła Białego.